بیش از ۱۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع بویراحمد در آتش‌ سوخت

بیش از ۱۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع بویراحمد در آتش‌ سوخت

از ابتدای سال‌جاری تاکنون؛

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد گفت: بیش از ۱۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این شهرستان از ابتدای سال‌جاری تاکنون طعمه حریق شد.

«جواد رحیمیان» با بیان اینکه طی این مدت ۲۸ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های شهرستان رخ داده، افزود: بیش از ۱۳۰ هکتار جنگل و مرتع در ۱۲ مورد دچار آتش سوزی شد و مابقی آتش سوزی‌ها کمتر از ۲۰۰۰ متر بوده است.

وی اظهار کرد: میزان خسارات وارده ناشی از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع استان نسبت به سال گذشته یکسان بوده اما تعداد آتش سوزی‌ها افزایش یافته است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: خسارت آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع این شهرستان طی سه ماهه نخست امسال نزدیک به یک میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین در سال گذشته خسارات آتش سوزی هشت میلیارد تومان برآورد شد.

رحیمیان تصریح کرد: خسارات برآورده شده تنها مربوط به درخت و بوته است اما آسیبی که به خاک، آلودگی هوا و سوختن جانوران وارد شده قابل محاسبه و برآورد نیست.

وی ادامه داد: بیشترین آتش سوزی‌های شهرستان بویراحمد در مناطق سپیدار و مارگون بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در خصوص علت این آتش سوزی‌ها عنوان کرد: طی سال جاری تنها یک مورد آتش سوزی بر اثر رعد و برق در شهرستان داشته ایم و علت مابقی آتش سوزی‌ها عامل انسانی بوده است.

رحیمیان با بیان اینکه مهمترین عامل برای مهار به موقع آتش سوزی‌ها رسیدن سریع به محل آتش سوزی و داشتن نیروی کافی است، تاکید کرد: متأسفانه امکاناتی که به موقع به محل آتش سوزی برسیم، نداریم. به طوری که هم اکنون در بخش مرکزی شهرستان بویراحمد تنها دو خودرو داریم که هم برای کارهای اداری و هم به عنوان کشیک روزانه و انتقال نیروها به محل آتش سوزی‌ها استفاده می‌شود.

با کمبود جنگل‌بان نیرو مواجهیم

وی اظهار کرد: طبق استاندارد باید حداقل برای هر ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ هکتار یک قرقبان یا جنگل‌بان داشته باشیم که در واقع این شهرستان باید ۴۰۰ نفر جنگل بان داشته باشد اما متأسفانه تعداد آنها خیلی کم است.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد افزود: برای هر بخش از شهرستان تنها یک دستگاه دمنده داریم که کافی نیست، بی‌سیم دستی نداریم و با توجه به صعب العبور بودن و کوهستانی بودن شهرستان در مواقع آتش سوزی جنگل‌ها نیاز به بالگرد داریم که متأسفانه فاقد بالگرد هستیم.

رحیمیان بیان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی، لشکری و کشوری طبق قانون باید در هنگام آتش سوزی جنگل‌ها به کمک ما بیایند اما متأسفانه تاکنون هیچ دستگاهی جز آتش نشانی‌ها و شهرداری‌ها به ما کمک نکرده اند.

وی تصریح کرد: از مردم انتظار داریم در فصل تابستان وقتی به دامان طبیعت می‌روند آتش روشن نکنند چرا که هم خودشان به دردسر می‌افتند و هم باعث می‌شوند که بخشی از پتانسیل گردشگری و زیربنای توسعه استان آسیب ببیند، همچنین هنگام آتش سوزی اگر کسی در نزدیکی محل باشد به کمک نیروهای منابع طبیعی بیایند و اگر هم حضور پیدا می‌کنند اما کمک نمی‌کنند از فیلم گرفتن و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند.

رحیمیان اضافه کرد از تمام رسانه‌ها، نیروهای مردمی محلی، همیاران طبیعت و تشکل‌های مردم نهاد تقاضا داریم که منابع طبیعی را در خصوص حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی و کنترل آتش سوزی‌ها کمک کنند و اگر مواردی را مشاهده کردند از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ گزارش دهند.

منبع: ایسنا

پرینت

http://rahenomedia.ir/?p=652

مطالب مرتبط

مطلبی یافت نشد

تازه ترین مطالب

پرطرفدارترین‌ مطالب

فهرست