جلوگیری از واردات ۱۵۵۰ قلم کالا با هدف حمایت از تولید داخلی

جلوگیری از واردات ۱۵۵۰ قلم کالا با هدف حمایت از تولید داخلی

سال جاری با هدف حمایت از تولیدات داخلی از واردات ۱۵۵۰ قلم کالای خارجی به کشور جلوگیری شده است.

به گزارش موج اقتصاد، سعید زرندی  معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه چهارشنبه در آئین افتتاح نخستین رویداد نمایشگاهی رفع نیازهای فناورانه استان قزوین گفت: این کالاها غیرضروری و یا در داخل تولید داشته اند و نیازی به جنس خارجی آن وجود نداشت.

این مسئول در ادامه با اشاره به لزوم راهکارهای جدید برای تزریق منابع مالی به بخش صنعت علاوه بر نظام بانکی، گفت:سیستم بانکی کشور در بهترین شرایط ممکن تنها می تواند پاسخگوی نیاز مالی ۶۰ درصد از صنایع باشد.

وی ادامه داد: باید با استفاده از روش های جدید تامین مالی بتوانیم نیازهای مالی صنایع را پوشش دهیم که یکی از راهکارهای موجود در این راستا، بهره مندی از ۶۸۰ مشاور در کلینیک‌های کسب و کار مستقر در شرکت های صنعتی کشور است.
سعید زرندی با اشاره به اینکه واحدهایی که مشکل نقدینگی نداشته باشند باید با بهره مندی از مشاوره های رایگان بتوانند بازار محصولات خود را تضمین کنند، خاطرنشان کرد: بازار و نوآوری ۲ مولفه‌ای هستند که به شدت آینده صنعت کشور را مورد تهدید قرار می‌دهند و اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود جایگاه ما با خطرات جدی روبرو خواهد شد.

وی با بیان اینکه از سال گذشته و با اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه مشکلات زیادی به صنعت کشور تحمیل شد، افزود: با وقوع این اتفاق مهم ترین مسئله اعمال مدیریت ارزی در کشور بود و برای این منظور رفع نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی در دستور کار قرار گرفت و همچنین به سمت نهضت ساخت داخل رفتیم.

زرندی ادامه داد: بیشترین میزان واردات کشور در سال گذشته مربوط به ذرت و برنج به ترتیب با ۲ میلیارد و ۹۰ میلیون و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود و قطعات منفصله در حوزه صنعت با یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و الکترود به عنوان ششمین کالای وارداتی در حوزه صنعت با ۱۴۰ میلیون دلار بود.

وی با اشاره بر ضرورت برنامه ریزی برای جایگزینی برخی کالاهای وارداتی با محصولات داخلی،ادامه داد: بر همین اساس سه دسته نیاز مورد بررسی قرار گرفت که دسته نخست مربوط به نیازهایی بودند که توسط برخی شرکت‌ها در سایر نقاط کشور تولید و هیچ اطلاعی نیز از آنها در دسترس نبود تا جایی که بررسی‌ها نشان داد تا ۶۰ درصد واردات مورد نیاز واحدهای تولیدی در داخل موجود بودند.
این مسئول اضافه کرد: دسته دوم نیازهایی بودند که شبیه آنها در کشور ساخته می‌شد که عین اقلام مورد نیاز نبودند و برای انجام آن نیازمند به تحقیق بودیم تا توسط صنعتگران داخلی تولید شود که برپایی نمایشگاه هایی مانند رفع نیازهای فناورانه قزوین می تواند کمک موثری در این حوزه باشد.
وی یادآور شد: دسته سوم موضوعاتی بود که دانشی برای آن در کشور وجود نداشت و باید از همین امروز به دنبال آن رفته تا در آینده به آن دسترسی پیدا کنیم.

زرندی به برگزاری نمایشگاه ملی در حوزه صنعت در تیرماه گذشته اشاره و افزود: عرضه سه هزارو ۲۰۰ قلم نیاز عرضه شده و انعقاد هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال قرارداد در حوزه قطعه سازی از رهاوردهای مهم برپایی این نمایشگاه بود.
وی به چهار هزار واحد صنعتی بزرگ و حدود ۸۰ هزار واحد صنایع کوچک موجود در کشور اشاره و تصریح کرد: ترکیب این ۲ حوزه به عنوان خوشه های صنعتی می تواند پاسخگوی بسیاری از نیاز واحدهای صنعتی کشور باشد.
در پایان از ۱۰ واحد نمونه و برتر استان قزوین تجلیل به عمل آمد.

منبع: ایرنا

پرینت

http://rahenomedia.ir/?p=1920

مطالب مرتبط

مطلبی یافت نشد

تازه ترین مطالب

پرطرفدارترین‌ مطالب

فهرست